Aké sú riziká používania VPN zdarma?
Využívate VPN zdarma? Mnohé služby, ktoré túto možnosť poskytujú, nechránia vaše súkromie dostatočne. Ich používanie vám môže v konečnom dôsledku viac uškodiť ako pomôcť. Prečo? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.
Čo je to VPN
VPN je skratka pre virtuálnu privátnu sieť. Jej úlohou je zaistiť vám bezpečnosť pri prehliadaní internetu bez toho, aby niekto mohol sledovať vaše dáta. VPN vytvára bezpečné prostredie, pričom vás chráni aj na menej bezpečných sieťach.
Môžete ju využiť na ukrytie vašej IP adresy a zabrániť sledovaniu vašich aktivít vo webovom priestore. VPN sa dá využívať aj na sledovanie obsahu internetu, ku ktorému z miesta vášho bydliska nemáte bežne prístup. Cez VPN je tiež možné zabezpečiť prepojenie firemných počítačov bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.
V čom spočíva nebezpečenstvo VPN zdarma?
Ak trávite veľa času online, je len prirodzené, že premýšľate nad tým, ako sa chrániť. Ponuka na VPN zdarma preto vyzerá veľmi lákavo. Bezplatné VPN však so sebou prinášajú aj isté riziká.
Poskytujete vašu IP adresu
Virtuálna privátna sieť, za služby ktorej nemusíte platiť, vám poskytne pocit bezpečia. Prepojí váš počítač cez vzdialený server tak, že budete na internet pristupovať cez inú IP adresu. Premýšľali ste však už nad tým, že prevádzku týchto serverov musí niekto platiť? Odkiaľ získavajú prostriedky na prevádzku platené služby, je zjavné. Kde na to ale berú prostriedky bezplatné služby?
V podmienkach využívania VPN zdarma sa vyskytuje napríklad podmienka, že inštaláciou softvéru dovoľujete prenájom svojho pripojenia iným užívateľom. Vaše pripojenie tak prestáva byť bezpečným, pretože aktivita iných používateľov je maskovaná práve vašou IP adresou. Túto aktivitu však nemôžete žiadnym spôsobom kontrolovať a nemáte na ňu žiadny vplyv.
Škodlivý softvér
Výsledky nezávislej štúdie uvádzajú, že až 38 % VPN zdarma patrí medzi škodlivý softvér. Maskované za výhodnú ponuku služieb si ich nainštalujete do svojho počítača alebo mobilných zariadení. Tieto softvéry sledujú aktivitu používateľov, pričom je možné získať vaše dáta.
Obmedzený prístup k službám
Nemenej malým rizikom je obmedzený prístup k službám. To, čo dostanete zdarma, spravidla na ochranu vášho zariadenia nestačí.
S kým zdieľate server?
Bezplatné VPN radi využívajú ľudia, ktorí sa venujú aktivitám mimo zákona. Svoje údaje pri objednávaní služieb si pritom môžu vymyslieť. Nemôžete si preto byť istí, s kým vlastne zdieľate jeden server.
Prístup k službám
Služby VPN zdarma majú obmedzené množstvo IP adries, ktoré môžu poskytnúť svojim používateľom. Prevádzkovatelia služieb, ako sú aplikácie Microsoft, ale i streamovacích služieb ale vedia rozpoznať, z akej IP adresy sa pripájate. Ak sa pripája už stý zákazník z tej istej IP adresy, jednoducho ho zablokujú.
Kde hľadať najlepšie VPN služby
V dnešnej dobe je bezpečnosť na internete oblasťou, v ktorej by ste nemali šetriť. Aj za najlepšie VPN služby však nemusíte zaplatiť veľa. Spoločnosti, ktoré ich ponúkajú, majú k dispozícii rôzne balíčky služieb pre jednotlivcov i firmy. Postačí si vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Pri objednávaní sa môžete tiež často stretnúť s rôznymi zľavami z mesačnej tarify.
Vyskúšajte Surfshark VPN
Jednou z vyhľadávaných služieb je aj Surfshark VPN. Surfshark VPN ochráni vaše súkromie na všetkých zariadeniach, skryje vašu IP adresu a zašifruje citlivé údaje. Zabráni tiež hackerom a robotom sledovať vašu online aktivitu. Všetko bez toho, aby ste spozorovali akékoľvek zmeny v rýchlosti pripojenia. S prémiovými službami Surfshark VPN môžete svoju bezpečnosť zvýšiť aj pripojením cez dva rôzne servery. K dispozícii je tiež možnosť zmeny vašej polohy a iné služby.