Nový Startup Melibo používa na výrobu skutočného medu technológiu, nie včely
Prichádza jesenné a zimné obdobie, ktoré sa nám mnohým spája s teplým čajíkom s medom. Pre vegánov máme dobrú správu.
Kalifornský startup MeliBio nahradil včely svojou patentovanou technológiou výroby skutočného medu, ktorý nepoškodzuje životné prostredie ani nevyužíva zvieratá.
Kalifornský startup MeliBio nedávno predstavil prvý skutočný med na svete vyrobený bez použitia včiel.
Tento startup bol založený ešte v roku 2020 , pričom získal od investorov v USA, Európe, Ázii a Austrálii 1,5 milióna dolárov v počiatočných kolách a rozšíril výrobu svojho vegánskeho medu, aby slúžil viacerým klientom nielen ako výrobca medu, ale aj ako výrobca roznych prísad.
POSLANIE
„MeliBio je založené s poslaním vyrábať potraviny spôsobom, ktorý by zachránil našu planétu Zem, tým, že prestane používať včely pri produkcii medu, a tým pomôže obnoviť biodiverzitu včiel medzi pôvodnými a voľne žijúcimi včelami na celom svete,“ hovorí Darko Mandich, generálny riaditeľ a spol.
Všetci vieme, že med sa používa nielen v potravinárstve, ale aj v iných odvetviach. Z tohto dôvodu, jeho nahradenie vegánskou alternatívou bude mať markantné prínosy pre životné prostredie.
„Med je prísada nachádzajúca sa v každej kategórii výrobkov, od potravín po nápoje a výrobky osobnej starostlivosti, pre ktoré teraz MeliBio poskytuje možnosť založenú na rastlinách,“ povedal Mandich. „Uvedením lahodného, výživného a skutočného medu vyrobeného bez včiel na trh formujeme našu súčasnosť a budúcnosť spôsobom, ktorý je lepší pre včely aj pre ľudí.“
Spoločnosti, ktoré sa predtým spoliehali na med – napríklad spoločnosť na výrobu občerstvenia KIND, značka Honey Nut Cheerios alebo dokonca značky kozmetiky – môžu zvážiť prechod na identickú alternatívu, ktorá nepoškodzuje včely ani životné prostredie.
PREČO MED NIE JE VEGÁNSKY?
Med nie je vegánsky, pretože:
- včely vykorisťuje, najmä na priemyselnej úrovni. Včely tvrdo pracujú na vytváraní medu ako zdroja výživy zbieraním nektáru z kvitnúcich rastlín a jeho premenou na med, primárny zdroj uhľohydrátov hmyzu. Med poskytuje včelám energiu na lietanie, údržbu kolónií a všeobecné každodenné činnosti
- včely sú pri opeľovaní vystavené pesticídom
- včelia kráľovná je často umelo oplodňovaná a nechávajú jej odstrániť krídla, aby sa zabránilo opusteniu úľa a kolonizácii iného
- med sa potom odoberá včelám, ktoré sú namiesto toho kŕmené cukrovou vodou bez výživy a včely mnohokrát trpia chorobami krídel v dôsledku selektívneho chovu
Aj keď med nie je pre ľudí kritickým zdrojom potravy, včely sú rozhodujúce pre zachovanie biodiverzity a ekologickej rovnováhy.
V roku 2020 bol svetový medový priemysel ocenený na 9 miliárd dolárov.
ĎALŠIE VEGÁNSKE ALTERNATÍVY
Zatiaľ čo mnoho vegánov používa namiesto medu agávový sirup, na trhu sú už bližšie informácie o mede z ďatlí, jabĺk a ďalších rastlín.
Začiatkom tohto roka spoločnosť The Single Origin Food Co (Sofco) zaistila financovanie vo výške 1,1 milióna dolárov na rozšírenie rastu a dostupnosti svojho produktu Vegan Un-Honey . Vyrobený iba z prírodných rastlinných surovín a obohatený o organický peľ kvetov, prináša novú super potravinovú alternatívu k tradičnému medu bez narušenia života včiel medonosných.