Všimli ste si, že niektoré programy u nás nie sú dostupné a na území Slovenska sa nedajú sledovať? Ide o geoblokáciu, ktorá sa však dá obísť pomocou VPN. Vďaka tejto službe budete môcť sledovať aj tie seriály, filmy a relácie, ktoré boli pre vás až doteraz blokované. Čo je VPN, ako funguje a čo všetko vám prinesie?

Vyberte si kvalitnú VPN

VPN — Virtual Private Network (v preklade virtuálna súkromná sieť) je aplikácia na vytvorenie bezpečného pripojenia na internet. Vďaka VPN sa vyhnete nielen geoblokácii, ktorá vám bráni sledovať obsah streamovacích služieb, ktorý je nedostupný pre váš región. Vyhnete sa tiež cenzúre v niektorých krajinách. Pochopiteľne, streamovacie služby prijímajú určite opatrenia, aby sa geoblokácie s VPN neobchádzali. Kvalitná aplikácia vám však obsah sprístupní.

Väčšina kvalitných VPN je platených, skúsiť môžete aj tie bezplatné, tie ale nie vždy dokážu naplniť očakávania používateľov. Platené VPN pritom nie sú drahá záležitosť, ide o cca 2 – 4 € mesačne podľa toho, na aké dlhé obdobie si ju objednáte. Spoľahliví poskytovatelia navyše garantujú vrátenie peňazí do 30 či 45 dní (podľa aktuálnych podmienok konkrétneho poskytovateľa).     

Pri výbere VPN vám môže pomôcť niekoľko tipov:

  • Určite je dobré, ak si môžete službu na niekoľko dní nezáväzne vyskúšať. Kvalitné VPN preto často ponúkajú bezplatnú skúšobnú verziu. Ak vám bude vyhovovať, objednáte si ju na dlhšie obdobie, v opačnom prípade jednoducho vyskúšate inú. 
  • Pri výbere si overte počet serverov, ktoré poskytovateľ vlastní. V tomto prípade platí — čím viac tým lepšie. Viac serverov znamená menšie riziko ich preťaženia. 
  • Vhodnejšie sú tie VPN, ktoré neuchovávajú záznamy dát, majú zdieľané IP adresy a spoľahlivé šifrovanie. 

Ak si nie ste istí, s výberom vám určite pomôžu aj hodnotenia a recenzie užívateľov.

Ako vlastne funguje VPN?

Už ste o VPN počuli, ale zatiaľ ste sa nedozvedeli, ako vlastne funguje? Určite viete, že každé zariadenie pripojené na internet má IP adresu, ktorú môžu odhaliť napríklad hackeri, špehovať vás a získať vaše citlivé údaje. Ak používate VPN, vaša IP adresa je maskovaná a prenos dát zašifrovaný. 

Hackeri ani poskytovatelia internetového pripojenia nezistia, aké stránky navštevujete a aké dáta prenášate. Vďaka aplikácii, ako je napríklad CyberGhost VPN, môžete jednoducho obísť aj geoblokáciu a sledovať obsah, ktorý je vo vašej lokalite nedostupný. VPN zvyšuje vašu bezpečnosť na internete, chráni vaše súkromie a stávate sa anonymným aj pre Google či iné prehliadače. 

Prečo sú streamovacie služby blokované?

Blokovanie obsahu sa robí z viacerých dôvodov. Čo sa týka steamovacích služieb, najčastejšie ide o licenciu na vysielanie. Niektoré filmy či seriály jednoducho nemajú licenciu na vysielanie v danej krajine alebo regióne, a tak ich služba blokuje. Môže sa stať, že ani s niektorými VPN nepochodíte a toto obmedzene neobídete. Ďalšími dôvodmi blokovania streamovacích služieb sú segmentácia trhu, autorské práva či vládna cenzúra. Pre každú streamovaciu službu však existujú najlepšie VPN, ktoré majú spôsoby, ako vám obsah sprístupniť.

Autorské práva

Používanie VPN je legálne a zvyčajne sa používa na legálnu ochranu pred nástrahami internetu. Nie je preto dôvod na obavy, VPN môžete bez problémov využívať, aby ste chránili svoje údaje a súkromie. Aj keď chcete VPN kvôli tomu, aby ste obišli geoblokácie a mohli sledovať obsah, ktorý je vo vašom regióne nedostupný, nejde o nič nelegálne. Nelegálne je však napríklad sťahovanie obsahu, pri ktorom sa porušujú autorské práva. Z toho dôvodu niektoré krajiny nepovoľujú použitie VPN a bojujú s torrentovými stránkami, ktoré podporujú nelegálne sťahovanie obsahu.   

Vládna cenzúra

Niektoré krajiny VPN blokujú, aby mohli cenzurovať obsah dostupný v danej krajine. Vládna cenzúra vás môže obmedzovať napríklad v Číne. Firewall v Číne blokuje obľúbené sociálne siete, takže sa v tejto krajine bežne nedostanete na Facebook či Instagram. Obmedzených je tiež viacero rôznych stránok a aplikácií. Problém s dostupnosťou obsahu budete mať aj v Rusku, ktoré tiež blokuje VPN. Vždy je ale spôsob, ako túto cenzúru obísť. Pomôže vám s tým správna VPN, ktorú si ale budete musieť stiahnuť ešte pred príchodom do danej krajiny, pretože po príchode to už zrejme bude nemožné.

Mohlo by sa Vám páčiť

Nie je možné nechať komentáre