Dnes už výber nového televízora nie je to, čo kedysi. Obrovská ponuka inteligentných prístrojov na trhu ponúka celé množstvo rôznych funkcií a možností, ktoré sú so Smart TV spojené. Ako sa vo všetkých tých parametroch zorientovať a čím sa pri výbere televízie riadiť? Článok vám prehľadne zoradí rôzne druhy televízorov, ich parametre a čím sa medzi sebou líšia.

Uhlopriečka

Pri výbere novej Smart TV je najskôr potrebné zvážiť, kam chcete televízor umiestniť, a teda koľko na neho máte miesta. Prvým rozhodovaním preto bude, akú zvoliť uhlopriečku. Obecne platí, že do obývačky sa kupujú väčšie televízory, približne od tých 40-50″ a väčšie. Je to z toho dôvodu, že obývačka zväčša býva najväčšou miestnosťou a televízor budete sledovať z väčšej vzdialenosti.

V spálni či kuchyni máte väčšinou menej priestoru, televízor tam nesleduje celá rodina naraz a často je používaný ako zvuková kulisa pri inej činnosti. Pri nákupe do kuchyne postačí menší televízor s uhlopriečkou približne 40″ a menej.

Najčastejšie kupované veľkosti obrazoviek sú stredné uhlopriečky v rozmeroch 50‪‪″, 55″, 60″ a 65″. Vyberať ale môžete aj z miniatúrnych rozmerov ako napríklad 22″. Pokiaľ si ale chcete dopriať luxus, na výber sú aj uhlopriečky 100″.

Výpočet uhlopriečky televízora do centimetrov urobíte tak, že hodnotu v palcoch vynásobíte číslom 2,54. Potom už nebude problém si doma zmerať, aký televízor je pre vás vhodný.

Pri výbere veľkosti uhlopriečky ešte nezabudnite zohľadniť aj doporučenú pozorovaciu vzdialenosť od televízora. Tá sa môže pri konkrétnych televízoroch líšiť, obecne však platí, že by ste mali sledovať televízor zo vzdialenosti trikrát väčšej, než je jeho uhlopriečka.

Rozlíšenie televízora

Podľa hodnoty rozlíšenia môžete zistiť, koľko má obrazovka pixelov. Udáva sa vo formáte počet stĺpikov x počet riadkov. Samozrejme platí, čím väčšie rozlíšenie, tým kvalitnejší a ostrejší obraz.

HD Ready

Rozlíšenie 1366 x 768 pixelov, dnes už neveľmi používané. Stretnete sa s ním pri starších televízoroch.

Full HD

1920 x 1080 px, vhodné je na sledovanie televízorov s menšími uhlopriečkami.

Rozdiel medzi HD Ready a Full HD je teda v kvalite prijímaného obrazu. Full HD dokáže vytvoriť ostrejší obraz.

4K Ultra HD

3840 x 2160 px. Toto rozlíšenie je v prípade televízorov dnešným štandardom. Pokiaľ chcete zvoliť kvalitný televízor, nemali by ste zvoliť nižšie rozlíšenie, než je 4K.

8K Ultra HD

A tu už máme niečo pre fajnšmekrov. Pokiaľ sa nebojíte priplatiť si za nadštandardnú kvalitu, 8K je práve pre vás. Rozlíšenie 7680 x 4320 pixelov už dokáže vytvoriť obraz, ktorý vyráža dych.

Technológia obrazu

Technológia obrazu, ktorú zvolíte, bude ovplyvňovať hlavne farby a kontrast vášho nového televízora.

LCD LED

V tejto technológii je samostatná vrstva LED podsvietenia prekrytá vrstvou tekutých kryštálov. Tie sa rôzne natáčajú a tým menia priepustnosť svetla cez ne, čím dochádza k zobrazovaniu farieb.

Nevýhodou týchto televízorov je, že nedokážu zobraziť dokonalú čiernu farbu. Kryštály aj keď sú zatvorené, prepúšťajú trochu svetla.

OLED

OLED technológia nevyužíva podsvietenie. Organické diódy v nej sú tak malé, že sa využívajú ako pixely a každý pixel svieti sám o sebe. Momentálne ide asi o najvyspelejšiu zobrazovaciu technológiu, a to vďaka vysokému kontrastu a farbám.

LED vs OLED – Čo sa týka zobrazenia, jednoznačne zvíťazí OLED. To vďaka dokonalej čiernej aj pri jemných detailoch, vysokému kontrastu a nádherným farbám. Výhodou LED je ale cena. Za technológiu OLED si musíte celkom dosť priplatiť.

QLED

QLED je podobná LCD s LED podsvietením. Funguje na rovnakom princípe, ale oproti klasickej LED má naviac takzvané Quantum dots. Ide o častice, vďaka ktorým je QLED televízor schopný zobraziť lepšie farby a živší obraz, než televízor s LED technológiou.

Uvedené technológie dnes tvoria drvivú väčšinu televízorov dostupných na trhu. Pri výbere teda záleží už len na vás, či budete radšej preferovať horšie zobrazovacie vlastnosti za priaznivejšiu cenu, alebo sa rozhodnete dopriať si luxus v podobe krásnych farieb a vysokého kontrastu za príplatok.

Digitálne tunery

DVB-T

Starší typ pozemného vysielania postupne nahradzovaný DVB-T2.

DVB-T2

Modernejší štandard pozemného vysielania zaručujúci kvalitnejší obraz. Dbajte na to, aby váš televízor tento tuner mal. Pokiaľ by ste si zaobstarali televízor len s DVB-T tunerom, po úplnom prechode na DVB-T2 by ste museli meniť televízor alebo si zaobstarať set-top-box.

DVB-S2 a DVB-C

Tunery pre satelitný a káblový príjem.

Obnovovacia frekvencia

Tento parameter bude udávať to, ako veľmi bude váš obraz na televízore plynulý. Ide vlastne o to, koľkokrát za sekundu zvládne televízor zmeniť snímok na obrazovke.

Na trhu sú dostupné obnovovacie frekvencie 50 Hz a 100 Hz. Televízor s frekvenciou 50 Hz dokáže zmeniť zobrazený obraz 50x za sekundu, so 100 Hz to zvládne stokrát.

Smart funkcie

Keďže Smart televízory majú operačný systém, môžu sa pripojiť k internetu, používať rôzne aplikácie a mať mnoho ďalších funkcií, ktoré u klasických televízorov nenájdete. Najčastejším OS v televízoroch je Android TV.

Vďaka tomu Smart TV ponúka možnosť používania vašich obľúbených aplikácii ako sú napríklad YouTube, Twitch či Netflix. Nainštalovať sa ale dá aj Skype či Google Disk, takže môžete cez televízor telefonovať či sa dostať k svojim súborom. Možnosti sú neobmedzené.

Potom sa dajú nájsť televízory s rôznymi vychytávkami, ako je ovládanie hlasom či pripojenie bezdrôtovej klávesnice. Tú určite oceníte, pokiaľ budete chcieť na televízore pracovať.

K Smart TV sa dá cez USB, WiFi či Bluetooth pripojiť prakticky čokoľvek.

Spotreba televízora

Spotreba menších televízorov sa môže pohybovať okolo 40-50 kWh/rok. Priemerné zariadenia sa dostávajú niekam k 100 kWh/rok a najväčší giganti majú spotrebu okolo 200 kWh/rok.

Okrem rozmerov sa orientujte aj podľa energetického štítku. Tam sa dozviete spotrebu pre konkrétny televízor.

 

Mohlo by sa Vám páčiť

Comments

  1. […] Pri výbere novej Smart televízie ale dbajte na to, aby prístroj mal vhodnú uhlopriečku podľa toho, akú priestornú máte obývačku. Platí totiž pravidlo, že na televízor by sme sa mali pozerať zo vzdialenosti aspoň 3x väčšej, než je jeho uhlopriečka. V opačnom prípade bude pozeranie televízora škodiť zraku, čo je nebezpečné hlavne pri sledovaní televízie deťmi. […]

Nie je možné nechať komentáre