V roku 2024 predstavili spoločnosti AMD a Intel nové generácie svojich procesorov. AMD predstavilo procesory Ryzen 7000 pre stolné počítače a Ryzen 8000 pre prenosné počítače. Intel predstavil procesory Core 14. generácie pre stolné počítače a Core 13. generácie pre prenosné počítače.

AMD Ryzen 7000

Procesory AMD Ryzen 7000 sú postavené na novej architektúre Zen 4. Táto architektúra prináša niekoľko významných vylepšení oproti predchádzajúcej architektúre Zen 3. Medzi tieto vylepšenia patrí:

  • Nový 7nm výrobný proces
  • Vylepšené jadrá Raptor Cove a Gracemont
  • Nová technológia 3D V-Cache

Procesory Ryzen 7000 ponúkajú výrazný nárast výkonu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. V benchmarkoch dosiahli až 20 % vyšší výkon v jednovláknových úlohách a až 40 % vyšší výkon vo viacvláknových úlohách.

Intel Core 14. generácie

Procesory Intel Core 14. generácie sú postavené na novej architektúre Raptor Lake. Táto architektúra je založená na rovnakom 7nm výrobnom procese ako Zen 4, ale prináša niekoľko vylepšení oproti predchádzajúcej architektúre Alder Lake. Medzi tieto vylepšenia patrí:

  • Vylepšené jadrá Raptor Cove a Gracemont
  • Nová technológia Intel Thread Director

Procesory Core 14. generácie ponúkajú mierny nárast výkonu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. V benchmarkoch dosiahli až 5 % vyšší výkon v jednovláknových úlohách a až 10 % vyšší výkon vo viacvláknových úlohách.

Ktorý vyhráva?

Otázka, ktorý vyhráva v súťaži medzi novými procesormi od AMD a Intelu, nie je jednoduchá. AMD ponúka výraznejší nárast výkonu, zatiaľ čo Intel ponúka nižšiu cenu.

Ak hľadáte najlepší možný výkon, AMD Ryzen 7000 je lepšou voľbou. Ak hľadáte najvýhodnejšiu cenu, Intel Core 14. generácie je lepšou voľbou.

Nové procesory od AMD a Intelu ponúkajú významný nárast výkonu oproti predchádzajúcim generáciám. AMD Ryzen 7000 ponúka najlepší možný výkon, zatiaľ čo Intel Core 14. generácie ponúka nižšiu cenu. Konečné rozhodnutie o tom, ktorý procesor je pre vás ten pravý, závisí od vašich individuálnych potrieb a požiadaviek.

 

 

Mohlo by sa Vám páčiť

Nie je možné nechať komentáre